PITy 2017 program

epity1

Bezpieczne pity 2017 program,  e-deklaracje, czy urząd

 

Większość podatników zostawia rozliczenie PITu na ostatnia chwilę. Dzieje się tak dlatego, że rozliczenie roczne kojarzy się zwykle z mozolnym liczeniem, stertą dokumentów i długimi kolejkami w urzędzie skarbowym, stąd odwlekamy to jak wizytę u dentysty, najdłużej jak się da. Od kilku lat ministerstwo finansów pracuje nad różnymi projektami, które mają nam ułatwić ten coroczny obowiązek rozliczeń z fiskusem. Obecnie możemy już korzystać z kilku sposobów rozliczenia podatkowego. Poza tradycyjnym wypełnieniem PITu w wersji papierowej podatnicy mają także do wyboru możliwość złożenia e-deklaracji (elektroniczne rozliczenie pit). Nie wszyscy jednak mają zaufanie do tej drugiej metody ze względu na obawę o jakość bezpieczeństwa naszych danych, które są wysyłane drogą internetową.

 

Obecnie trwa ogólnopolska akcja „Szybki PIT" pod patronatem Ministerstwa Finansów, która dotyczy zeznań podatkowych. Jej głównym celem jest uświadomienie podatnikom, jakie mogą osiągnąć korzyści z terminowego i szybkiego rozliczenia podatkowego, a także uwiarygodnienie składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną jako formy całkowicie bezpiecznej.

 

Wysyłanie deklaracji przez program do wypełniania pitów 2017 wygląda następująco:

  1. system odbiera przesłane przez podatnika e-deklaracje w postaci dokumentu XML;
  2. weryfikuje ją wstępnie;
  3. nadaje numer referencyjny i odpowiednią datę;
  4. po czym wysyła Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) na wskazany przez podatnika adres e-mail;
  5. deklaracja przesyłana jest do centralnego rejestru dokumentów;
  6. skąd informacje z tej deklaracji wysyłane są do urzędów skarbowych.

 

Aby złożyć PIT online wystarczy odwiedzić stronę, m.in. Ministerstwa Finansów, lub naszą, pobrać zupełnie darmowy program pity 2017 i zainstalować go na swoim komputerze. Znajdują się w nim interaktywne formularze podatkowe wraz z instrukcją, które po wypełnieniu i opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym, można przesłać do systemu, który z roku na rok jest coraz bardziej przyjazny dla podatników. Ministerstwo Finansów usunęło większość przeszkód prawnych, takich jak konieczność podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem lub wymóg wystawiania zaświadczenia upoważniającego do podpisania zeznania w imieniu małżonków.

 

Potrzeba składania podpisu elektronicznego została zastąpiona koniecznością podania wszystkich danych osobowych, numeru PESEL, NIP a także kwoty podatku zapłaconej w poprzednim roku podatkowym. Prawidłowe wysłanie formularza PIT nie będzie jednak możliwe jeśli nie zostaną w nim wypełnione wszystkie konieczne pola. Aplikacja jest tak skonstruowana, że błyskawicznie sprawdza dane, analizuje je i weryfikuje ich poprawność, aż do momentu nadejścia UPO. Stanowi ono gwarant prawidłowo złożonego wniosku.

 

Czas najwyższy rozwiać wątpliwości dotyczące e-deklaracji i spróbować skorzystać z tej metody rozliczania swoich rocznych dochodów. Jeśli nie teraz, to przy okazji kolejnego rozliczenia podatkowego.