PITy 2017 program

epity1

Rozliczenie roczne wykonasz z Pit 2017 program. A czy wiesz co się dzieje później z naszymi podatkami?

 

Deklaracje podatkowe nadchodzą wielkimi krokami. I w tym roku przyjdzie nam się zmierzyć z przeciwnościami podatkowymi. Da się? Oczywiście, pity 2017 program może nam pomóc w tym trudnym zadaniu. Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że za usługi np. rozwiązywanie deklaracji podatkowych, należy zapłacić. Mowa tutaj o częstym korzystaniu z biur rachunkowych, które możemy zastąpić. Powoduje to oszczędność, a także fakt, że informacjami o własnym budżecie nie musimy się z nikim dzielić. Inaczej sprawa wygląda z programem do rozliczania. Co najważniejsze, narzędzie do deklaracji to darmowy program pit 2017! Możemy bez problemu ściągnąć i zainstalować na komputerze. A wszystko, co robimy w programie, zostaje tylko między nami a programem.

 

Program pit 2017 o tyle ułatwia nam zadanie, że posiada kreatora, który poprowadzi nas przez cały proces rozliczeniowy. Co to znaczy? Program do rozliczenia pit 2017 krok po kroku będzie wymagał od nas następujących czynności, zaczynając od podania podstawowych informacji, przez określone sumy. Rozliczenie pit zostanie więc dokonane przez nasz komputer, a my będzie tylko w tym uczestniczyć, podając potrzebne informacje. Pod koniec otrzymamy gotowy formularz, podliczony i wykonany przez pit 2017 program. Można również wykorzystać tak zwane e- deklaracje, dzięki którym możliwe będzie przesłanie druku bezpośrednio do urzędu skarbowego. Należy jedynie określić urząd, do którego należymy. Nie powinno to stanowić większego problemu. Co świadczy o niezawodności tego programu? Należy pamiętać, że już od kilku lat możemy dzięki niemu rozliczać się z fiskusem, a skorzystało z niego już wielu Polaków. Darmowy program pit 2017 jest korzystny także dlatego, że za jego użycie nic nie płacimy. Po prostu, pobieramy i sieci i możemy dokonać rozliczenia pit za 2017 rok. Kwestia podatków zresztą, nie tylko mowa o wypełnieniu deklaracji podatkowych, jest dość zagadkowa. Wiele osób pyta, na co przeznaczane są pieniądze, które płacimy państwu. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, jak poniżej.

Podatki, które płacimy, są następnie wydawane przez państwo na określone sfery życia publicznego. Pierwszą rzeczą jest jednak to, że państwo uzyskuje pieniądze z podatków:

 1. VAT

 2. Akcyza

 3. PIT

 4. CIT

 5. inne, np. prywatyzacja, cło, dywidendy, udział w spółkach, opłaty, grzywny, odsetki, dochody ze środków Unii Europejskiej

Na co państwo wydaje nasze podatki, po tym, kiedy my dokonujemy rozliczenia, używając np. programu do rozliczenia pit 2017? Rozliczenie pit wpływa więc na to, że rozliczamy się z naszych wydatków, dochodów i ulg. W Polsce funkcjonuje określona dyscyplina finansowa, a w skrócie chodzi o to, żeby wydatki były w granicach dochodów uzyskanych w danym roku przez państwo. Powoduje to, że deficyt budżetowy jest trzymany na odpowiednim poziomie, dzięki czemu państwo może funkcjonować na normalnych zasadach. Na co więc przekazywane są nasze podatki? Według budżetowych założeń państwo wydaje głownie na:

 • obronę narodową, czyli na wojsko, a co za tym idzie, np. utrzymywanie żołnierzy na misjach pokojowych, modernizacje sprzętu itp.
 • waloryzacja rent i emerytur
 • utrzymywanie jednostek samorządowych (tutaj np. pokrycie kosztów związanych z podwyżkami dla nauczycieli)
 • infrastruktura (budowa i utrzymywanie infrastruktury krajowej)
 • służba zdrowia
 • służby mundurowe (bezpieczeństwo publiczne)
 • szkolnictwo wyższe
 • wymiar sprawiedliwości i urzędy związane z organami władzy
 • inne zakłady i instytucje związane z budżetem

 

Ponadto, budżet zostaje osłabiony poprzez wydatki na np. obsługę długu Skarbu Państwa, świadczenia na rzecz osób fizycznych, dotacje i subwencje czy współfinansowanie projektów ze środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej. Państwo z podatków dopłaca także poprzez dotacje do określonych podmiotów gospodarczych, do gospodarstw komunalnych czy obsługuje zadłużenie zagraniczne.

 

Budżet pełni określone funkcje, można tutaj wyszczególnić np. funkcję ekonomiczną, która polega na 5 elementach, składających się na nasze podatki. Funkcje:

 1. Redystrybucyjna - związana z budżetem, czyli poprzez podatki i inne opłaty pokrywane są np., renty emerytury, pomoc publiczna

 2. Skarbowa – budżet przejmuje podatki i inne opłaty

 3. Stabilizacyjna – budżet zapewnia kontrolę nad wzrostem gospodarki

 4. Bodźcowa – budżet stymuluje działalność określonych podmiotów, dzięki czemu wpływa to na ceny (popyt i podaż)

 5. Alokacyjna – budżet finansuje inwestycje publiczne

Są to zagadnienia dość teoretyczne, jednak niezbędne do tego, aby zrozumieć fakt opłacania podatków. Funkcjonowanie państwa już od wielu wieków oparte jest na określonych opłatach, co powoduje, że możliwe jest jego skuteczne działanie w wielu kwestiach. Możemy sobie wyobrazić, że nie ma służby zdrowia lub policji czy straży pożarnej? Dość trudna byłaby wtedy rzeczywistość. Spór może dotyczyć wysokości podatków, jednak każde państwo ma inne, określone potrzeby, z czym trudno polemizować. My możemy jedynie włączyć swój pit 2017 program i rozliczyć się, bo jest to nasz obowiązek podatkowy.