PITy 2017 program

epity1

PIT za 2017 rok - wysyłanie przez internet.

 

Kilka lat temu złożenie zeznania podatkowego w formie elektronicznej było możliwe tylko wtedy, gdy podatnik posiadał tzw. kwalifikowany podpis elektroniczny. Zniesienie tego obowiązku sprawiło, że możliwość wysłania deklaracji przez Internet stała się zdecydowanie bardziej dostępna. Aktualnie, bez podpisu elektronicznego, można przesłać następujące formularze podatkowe: PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39, a także załączniki: PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/O, PIT/Z i PIT/ZG.

Nie da się ukryć, że przesłanie rozliczenia podatkowego, bez konieczności wychodzenia z domu, jest dużo wygodniejsze, niż wypełnianie papierowych formularzy PIT i zanoszenie ich do urzędu osobiście lub wysyłanie za pośrednictwem poczty. Złożenie e-deklaracji jest tańsze, zajmuje dużo mniej czasu, a narzędzia służące w wypełniania formularzy, takie jak program do pitów 2017, umożliwiają znaczne zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów obliczeniowych.

Ponieważ w zeznaniu rocznym zawarte są dane identyfikacyjne oraz dane adresowe, a także szczegółowe informacje o przychodach uzyskanych przez podatnika w danym roku podatkowym, wiele osób zastanawia się, czy wysyłanie rozliczenia przez Internet na pewno jest bezpieczne i czy powyższe dane będą odpowiednio chronione.

System służący do obsługi e-deklaracji został stworzony w taki sposób, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo przesyłu danych. Informacje zawarte w formularzach podatkowych są przekazywane szyfrowanymi kanałami, co uniemożliwia ich przechwycenie przez osoby niepożądane.

Warto także dodać, że brak konieczności posiadania podpisu elektronicznego nie obniżył bezpieczeństwa systemu. Dane autoryzujące zeznanie – imię i nazwisko podatnika, data urodzenia, identyfikator podatkowy (NIP/PESEL) oraz kwota przychodu uzyskanego w roku poprzednim, umożliwiają bezproblemową identyfikację każdego podatnika. Dlatego możemy mieć pewność, że poprawnie wysłane rozliczenie pit 2017 bezpiecznie dotrze do wskazanego urzędu skarbowego.