PITy 2017 program

epity1

W jaki sposób można wypełnić e-deklarację za 2017 rok?

 

Rozliczanie się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Aby wysłać e-deklaracje za 2017 rok nie trzeba posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego, wystarczy komputer z dostępem do sieci internetowej oraz odpowiednie oprogramowanie. Podatnicy są identyfikowani w systemie na podstawie danych autoryzujących zeznanie, którymi są:

  • imię,

  • nazwisko,

  • data urodzenia,

  • identyfikator podatkowy – NIP lub PESEL,

  • kwota przychodu wykazanego w rozliczeniu podatkowym za rok ubiegły.

Wszystkie powyższe dane muszą być ze sobą zgodne, w przeciwnym wypadku wysłanie formularzy przez Internet nie będzie możliwe.

Aktualnie w formie elektronicznej można złożyć wszystkie najpopularniejsze formularze podatkowe – PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39, a także załączniki – PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/O, PIT/UZ, PIT/Z i PIT/ZG. W zależności od indywidualnych preferencji, każdy z powyższych druków można wypełnić na jeden z dwóch sposobów:

  • w formie interaktywnej,

  • za pomocą kreatora.

Z obu powyższych opcji możemy skorzystać instalując na komputerze program PIT 2017.

Interaktywne formularze z pewnością będą preferowali podatnicy, którzy mają większe doświadczenie w obliczaniu wysokości zobowiązania podatkowego i już wcześniej rozliczali się z fiskusem z osiągniętych dochodów. Natomiast z kreatora deklaracji podatkowej chętnie skorzystają osoby, którym obowiązek wypełnienia formularzy podatkowych spędza sen z powiek. Wypełnianie zeznania w kreatorze polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi kreator sam wypełnia właściwe pola formularza i oblicza wysokość podatku, który należy opłacić.

Zeznanie wypełnione w PITy 2017 program można nie tylko wysłać do urzędu przez Internet, ale także wydrukować i złożyć w formie papierowej. W związku z tym, z programu mogą skorzystać również osoby, które preferują dostarczenie rozliczenia w sposób tradycyjny.